Мародерство під час війни

Тези

  • На війні речі, навіть дуже дорогі, не пріоритет, головним завданням є збереження життя, вода, продукти, ліки
  • У межах українського кримінального законодавства мародерство є військовим правопорушенням, суть якого полягає у викраденні на полі бою речей поранених чи вбитих
  • За статтею 432 Кримінального кодексу, мародерство – це викрадення речей вбитих чи поранених на полі бою. Проте в умовах війни під "мародерством" розуміють крадіжки, вчинені не лише на полі бою, але й на інших територіях під час воєнного стану

Тема мародерства сьогодні є актуальною як ніколи, оскільки українці зіштовхнулися з проблемою збереження свого майна під час військових дій. Зараз наша держава бореться проти російської збройної агресії, страждає цивільне населення, причому не тільки від військових, а ще й від своїх власних земляків. Такі особи здійснюють розкрадання майна жителів міст, які покинули місце свого проживання, рятуючись від окупації, обстрілів і бомбардувань. Жахливим є те, що крадії орудують в оселях громадян прямо під час бойових дій, у той час коли власники майна перебувають у бомбосховищах.

На війні речі, навіть дуже дорогі, не пріоритет, головним завданням є збереження життя, вода, продукти, ліки. Коли обстріли вщухають, трапляється так, що до покинутих будівель приходять мародери.

Серед них – вояки ворожої армії. Правоохоронці й правозахисники вже зафіксували в Україні досить багато випадків мародерства російських солдатів і офіцерів на тимчасово окупованих територіях. З російським ворогом ясно, його треба вбивати та вибивати з нашої землі усіма засобами. Однак що робити з вітчизняними любителями поживитися за кошт людської біди.

За статтею 432 Кримінального кодексу, мародерство – це викрадення речей вбитих чи поранених на полі бою. Проте в умовах війни під "мародерством" розуміють крадіжки, вчинені не лише на полі бою, але й на інших територіях під час воєнного стану.

Саме така позиція викладена у Законі України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство".

У межах українського кримінального законодавства мародерство є військовим правопорушенням, суть якого полягає у викраденні на полі бою речей поранених чи вбитих. За такі злочинні дії раніше було передбачено кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 10 років. А якщо мародерів побачать військові, то злочинці можуть отримати кулю.

Кожен, хто застав людину при замаху, вчиненні або безпосередньо після вчинення крадіжки, має право її затримати (ст. 207 КПК України).

Зараз поширені факти, коли жителі міст України самотужки борються з мародерами та іншими крадіями, піддаючи їх самосуду, прив'язуючи їх до електричних опор і дерев на загальний огляд. Безліч свідчень цього є у мережі Інтернет. Але варто пам'ятати, що кожен злочинець мародер мусить понести передбачену законом відповідальність, тому таких осіб слід як найшвидше передати до правоохоронних органів, щоб жоден з них не уникнув покарання.