Домашня самооборона безпека будинку і ділянки
Домашня самооборона

Тези

  • Характерна особливість самозахисту полягає в тому, що людина захищає себе самостійно, власними діями, без звернення за допомогою в поліцію
  • У ст. 55 Конституції України говориться, що будь-який громадянин може захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами

Коли у громадянина виникає право на самооборону, які її допустимі межі? Право на самооборону передбачено цивільним і кримінальним законодавством. У ст. 55 Конституції України говориться, що будь-який громадянин може захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами. Ст. 15 Цивільного кодексу України уточнює, що кожна людина має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Причому захист допускається навіть в тому випадку, якщо необхідно заздалегідь попередити порушення прав. А ст. 19 Цивільного кодексу України говорить, що захищати можна і права інших осіб (наприклад членів сім’ї).

Характерна особливість самозахисту полягає в тому, що людина захищає себе самостійно, власними діями, без звернення за допомогою в поліцію, прокуратуру чи суд. Самозахистом не рахується звернення до третіх осіб, які надають послуги із забезпечення збереження майна. Людина має право вибирати сам, як саме захищатися. Треба лише пам’ятати, що способи самозахисту і засоби протидії повинні відповідати нормам законодавства і характеру протиправних дій і не можуть «суперечити моральним засадам суспільства», а ваше власне право на здоров’я і життя перетинається точно таким же правом потенційного злочинця. І тому потрібні вагомі підстави для того, щоб надати йому опір. Про права і кордони і піде мова в статті.

Пасивна оборона

Захист будинку від проникнення в нього під час відсутності господарів вважається пасивною. Ще дії з охорони свого майна називають заходами превентивного характеру. Існують десятки способів захисту – від народних до сучасних технологічних. Їх поділяють по рубежах оборони.

Встановлювати засоби захисту з зовнішнього боку огорожі не варто. По-перше, це можна визнати зайвою витратою коштів. По-друге, якщо завдати шкоди злочинцеві за межами своєї ділянки, то потім буде складно довести наявність у нього умислу зазіхати на ваше здоров’я і майно.

До пасивних засобів оборони також можна віднести системи відеоспостереження, а також відеозаписи навколишнього оточення. Відеозапис із зазначенням часу і координат завжди дозволить всі питання пов’язані з необхідною самообороною

Сама огорожа і її внутрішня сторона – важливий рубіж пасивного захисту. Тут встановлюють засоби попередження: системи оповіщення, датчики і відеокамери. Дрібні злодії просто не зв’язуються з захищеними об’єктами. Це властивість можна застосувати в свою користь і змонтувати на паркані муляжі відеокамер спостереження, миготливі світлодіоди та інші імітатори охоронної сигналізації. Так можна і заощадити, і відлякати частину зловмисників. Допоможе навіть табличка «Територія знаходиться під охороною». А написи «Стій! Приватна власність »виявляться до речі при подальшому судовому розгляді. Та й відеозаписи системи охорони можна використовувати як доказ своєї правоти.

ОХОРОНА24: встановлення систем відеоспостереження

Встановлюючи технічні засоби захисту, необхідно розуміти, що обладнання пасивного захисту не повинно завдати шкоди свідомо законослухняному громадянину. Крім того, не можна наносити надмірний шкоду, непорівнянний з небезпекою. Оскільки заздалегідь це передбачити складно, то, наприклад, монтувати по верху огорожі колючий дріт можна, а ось пропускати через неї електричний струм не можна. Законом заборонено застосування капканів, отруєних напоїв і продуктів харчування, замаскованих під звичайні. Використання таких засобів однозначно буде визнано невиправданим, і за це доведеться нести повноцінну відповідальність.

Свідомі дії

Ст. 55 Конституції України гарантує громадянам країни право на активну самозахист, до якої відносять необхідну оборону, заходи активно-оборонного характеру і дії при крайній необхідності. Слід розуміти, що право на необхідну оборону виникає у особи тільки за певних умов, зазначених в законі.

  • По-перше, потрібно своєчасність вчинення дій. Чинити опір в момент нападу можна, а конфіскувати вкрадений предмет постфактум (якщо через певний час ви дізналися викрадене) не можна. В цьому випадку доведеться звернутися в правоохоронні органи.
  • По-друге, потрібно відповідність заподіяної злочинцю шкоди ту небезпеку, яка від нього виходила. Крім того, всі вчинки повинні відповідати змісту порушених прав, характеру вчинків нападника, а також наслідків, викликаних порушенням. Попросту кажучи, необхідно почуття міри. Наприклад, чинити опір грабіжникові, застосувати заходи фізичного впливу та відібрати у нього речі дозволяється. Згідно ст. 19 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 36 Кримінального кодексу України, такі дії можуть бути віднесені до необхідної оборони. А ось заподіяння тяжкого тілесного шкоди особі, яке мало намір скоїти крадіжку, однак було викрито і не робило спроб чинити фізичний опір, буде явно невідповідним.
  • По-третє, правоохоронні органи приймуть до уваги крайню необхідність (ст. 17 і 18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 39 Кримінального кодексу України). Так називають дії, вчинені в умовах, коли реальна небезпека не могла бути усунута інакше. Зловмиснику, який замахується ножем в руці на мешканців будинку, дозволяється заподіяти не загрожують життю каліцтва (удари, переломи кінцівок).

При цьому закон не зобов’язує домагатися формального рівності в засобах захисту між нападаючим і обороняється. Якщо вам загрожують холодною зброєю, можна застосувати зареєстроване вогнепальну. Також є право його використання для відбиття нападу озброєної особи (або групи осіб). Особливо в тому випадку, якщо він / вони увірвалися в житло. Але заподіяну шкоду здоров’ю та майну нападника повинен бути менш значним, ніж потенційний збиток від нього. І треба бути готовим до того, що при розгляді справи будуть потрібні свідчення свідків.

Тому спочатку краще зробити постріл в повітря. Якщо він змусить нападника зупинитися або бігти, то подальша стрілянина на ураження буде визнана умисної і спричинить за собою відповідальність аж до кримінальної. Крім того, треба пам’ятати, що зброя – це смертельна сила. І навіть його демонстрація переводить конфлікт на зовсім інший, істотно вищий рівень. Діставши зброю, треба бути готовим не тільки вистрілити з нього, а й отримати у відповідь не менший вплив.

 

Межі оборони і міра відповідальності

Згідно ст. 36 Кримінального кодексу України, перевищення меж необхідної оборони тягне кримінальну відповідальність у випадках, спеціально передбачених в ст. 118 і 119 КК. До них відносяться умисне вбивство і вбивство з необережності (позбавлення волі або виправні роботи на строк до двох років, а також обмеження свободи на строк до трьох років), нанесення тяжких тілесних ушкоджень (виправні роботи протягом 150-240 годин, виправними роботами на строк до двох років або тримання під вартою протягом шести місяців).

Не вважається умисним перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність дію, нанесене через сильного душевного хвилювання (викликаного загрожувала небезпекою).


Слід зазначити, що, згідно з частиною 5 статті 36 Кримінального кодексу України, кримінальна відповідальність взагалі не настає, якщо громадянин застосовує силу або зброю “для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення”. При цьому “тяжкість шкоди, заподіюється посягає”, не має значення. Іншими словами, якщо до вас в будинок увірвалися озброєні грабіжники, то захищати себе можна як завгодно, не побоюючись потрапити за ґрати. Але пам’ятайте, є важливий нюанс – що це стосується будинку, а не вашої ділянки


А найкраще повністю убезпечити себе від злочинних посягань грабіжників і злодіїв. Для цього необхідно встановити охоронну сигналізацію. Найкращий варіант – це фізична охорона будинків, котеджів. В цьому випадку всі охоронні дії здійснюються співробітниками охорони безпосередньо на об’єкті, що охороняється.

ОХОРОНА24: ВАШ ЗАХИСТ І БЕЗПЕКА – НАШ ПРІОРИТЕТ

Однак наше законодавство, на жаль, не дає точного визначення, що відноситься до допустимої і необхідної самооборони, а що – ні. Багато що залежить від оціночної позиції співробітників поліції, слідчого, прокурора і судді. Тому послуги професійного адвоката з хорошими рекомендаціями будуть дуже корисні. Шанси, що ситуація буде представлена ​​в правильному світлі, в такому випадку значно підвищуються. А крім того, важливі правильні і своєчасні дії з вашого боку. Особливо якщо зловмисникові були нанесені серйозні пошкодження. Так, треба самостійно і по можливості швидко викликати патруль. Самому при цьому слід залишатися на місці і вжити заходів для збереження всіх об’єктів на своїх місцях, та постаратися знайти свідків.

Відшкодування шкоди

Згідно ст. 1169 Цивільного кодексу України, шкода, завдана особою при здійсненні нею права на самозахист від протиправних посягань, не відшкодовують. Оплачувати лікування злочинця або за свій рахунок відновлювати його майно не знадобиться. Звичайно, за умови, що ваші дії будуть слідчим або суддею визнані відповідними меж необхідної самооборони. Якщо при цьому було завдано збитків кому-то ще (третій особі), то відшкодовувати його зобов’язано особу, яка вчинила протиправне діяння.

Висновки

Організувати охорону ділянки і будинку вивчивши юридичні, технічні та психологічні аспекти можна і самому. Однак краще довірити цю справу фахівцям. Охоронна фірма Охорона24 надає послуги фізичної охорони будинків, котеджів, котеджних містечок. Пропонуємо оптимальний варіант під Ваш бюджет і Ваші вимоги. У разі відсутності технічної бази, ми професійно виконаємо проект фізичної охорони об’єкта з посиленням додатковими технічними засобами, закупимо, змонтуємо і налаштуємо все необхідне обладнання “під ключ” в найкоротші терміни з оформленням всіх необхідних документів. У нашому штаті є співробітники охорони з різним рівнем фізичної і спеціальної підготовки, відповідно відрізняється і вартість їх послуг. Ми підберемо кадри, які найбільш повно будуть відповідати рівню потенційних загроз на Вашому об’єкті. А якщо ви зайнята людина і не хочете перевантажувати себе переживаннями про безпеку будинку і майна – ми завжди до ваших послуг.