Тези
- Призначений для визначення наявності в повітрі зважених димових частинок – вірних ознак пожежі, що починається
- Існує багато сучасних пожежних сповіщувачів, які можуть об’єднати в одному корпусі декілька функцій
Класифікація датчиків диму
За принципом роботи димові сповіщувачі можна поділити на оптичні та іонізаційні. Іонізаційні зустрічаються рідко, розглядати їх не варто уваги.
А оптичні, в свою чергу можна поділити на точкові, лінійні і аспіраційні.
- Точкові є, мабуть, найбільш затребуваними та недорогими, – конструкція їх гранично проста й перевірена часом. Процес виявлення диму відбувається всередині нерозібраного корпусу. Зовнішній вигляд досить типовий – це невеликі круглі білі коробочки, які можна зустріти практично в невеликих приміщеннях загального призначення: офіси, квартири, приватні будинки.
- Лінійні сповіщувачі – застосовуються у випадках, коли необхідно забезпечити хорошу реакцію спрацьовування на дим в зоні, витягнутій в довжину. Застосовуються на виробництві, в місцях великого скупчення людей та в умовах підвищеної пожежної небезпеки. Конструктивно датчик представляє собою два окремих пристрої – випромінювач і приймач, що розташовані в різних частинах приміщення, але в умовах прямої взаємної видимості. Приймач реагує на невидиме для людського ока світло випромінювача. Наявність диму послаблює потік випромінювання – спрацьовує пожежна тривога.
- Аспіраційний сповіщувач. Вкрай ефективний датчик, що використовується в місцях з найсуворішими вимогам до пожежних систем, наприклад, в музеях, в сховищах матеріальних цінностей особливої важливості. Здійснює примусовий забір порцій повітря до свого корпусу, в якому здійснює швидкі вимірювання з великою точністю. Дозволяє визначити ознаки пожежі на самих ранніх стадіях її виникнення. Але вкрай висока вартість пристрою зводить нанівець можливість його застосування в звичайних пожежних системах.
Принцип роботи датчика диму
Розглянемо найпоширеніший – оптичний точковий датчик. У корпусі пристрою знаходяться світловипромінювач, фотоелемент, системна контрольна плата. Світловипромінювач безперервно випускає промінь, який в нормальних умовах не повинен потрапляти на фотоелемент. Але коли до корпусу потрапляє дим, відбувається найцікавіше: промінь, проходячи крізь дим, частково розсіюється від найдрібніших його часток. Частина розсіяного світла потрапляє на чутливий фотоелемент. Системна плата фіксує зміни опору фотоелемента й надсилає сигнал тривоги до центрального пульту.
Варто зауважити, що існує багато сучасних пожежних сповіщувачів, які можуть об’єднати в одному корпусі декілька функцій, – вони здатні одночасно визначати декілька ознак пожеж: і дим, і теплове випромінювання, і світло.