датчик дыма
датчик дыма

Тези

  • Призначений для визначення наявності в повітрі зважених димових частинок – вірних ознак пожежі, що починається
  • Існує багато сучасних пожежних сповіщувачів, які можуть об’єднати в одному корпусі декілька функцій
Датчик диму, як можна судити з назви, призначений для визначення наявності в повітрі зважених димових частинок – вірних ознак пожежі, що починається. Серед всіх інших, димові датчики – найпопулярніші на ринку пожежних систем через свою відносну дешевизну та хорошу надійність.

 

Класифікація датчиків диму

 

За принципом роботи димові сповіщувачі можна поділити на оптичні та іонізаційні. Іонізаційні зустрічаються рідко, розглядати їх не варто уваги.

А оптичні, в свою чергу можна поділити на точкові, лінійні і аспіраційні.

 

  1. Точкові є, мабуть, найбільш затребуваними та недорогими, – конструкція їх гранично проста й перевірена часом. Процес виявлення диму відбувається всередині нерозібраного корпусу. Зовнішній вигляд досить типовий – це невеликі круглі білі коробочки, які можна зустріти практично в невеликих приміщеннях загального призначення: офіси, квартири, приватні будинки.

 

  1. Лінійні сповіщувачі – застосовуються у випадках, коли необхідно забезпечити хорошу реакцію спрацьовування на дим в зоні, витягнутій в довжину. Застосовуються на виробництві, в місцях великого скупчення людей та в умовах підвищеної пожежної небезпеки. Конструктивно датчик представляє собою два окремих пристрої – випромінювач і приймач, що розташовані в різних частинах приміщення, але в умовах прямої взаємної видимості. Приймач реагує на невидиме для людського ока світло випромінювача. Наявність диму послаблює потік випромінювання – спрацьовує пожежна тривога.

 

  1. Аспіраційний сповіщувач. Вкрай ефективний датчик, що використовується в місцях з найсуворішими вимогам до пожежних систем, наприклад, в музеях, в сховищах матеріальних цінностей особливої важливості. Здійснює примусовий забір порцій повітря до свого корпусу, в якому здійснює швидкі вимірювання з великою точністю. Дозволяє визначити ознаки пожежі на самих ранніх стадіях її виникнення. Але вкрай висока вартість пристрою зводить нанівець можливість його застосування в звичайних пожежних системах.

 

Принцип роботи датчика диму

 

Розглянемо найпоширеніший – оптичний точковий датчик. У корпусі пристрою знаходяться світловипромінювач, фотоелемент, системна контрольна плата. Світловипромінювач безперервно випускає промінь, який в нормальних умовах не повинен потрапляти на фотоелемент. Але коли до корпусу потрапляє дим, відбувається найцікавіше: промінь, проходячи крізь дим, частково розсіюється від найдрібніших його часток. Частина розсіяного світла потрапляє на чутливий фотоелемент. Системна плата фіксує зміни опору фотоелемента й надсилає сигнал тривоги до центрального пульту.

Варто зауважити, що існує багато сучасних пожежних сповіщувачів, які можуть об’єднати в одному корпусі декілька функцій, – вони здатні одночасно визначати декілька ознак пожеж: і дим, і теплове випромінювання, і світло.