Небезпека пожежі в офісі
Небезпека пожежі в офісі: відповідальність керівника

Тези

 • Зазвичай пожежі не відбуваються на рівному місці, їм сприяє несприятливий збіг обставин. Тому правильне рішення буде – установка пожежної сигналізації в офісі
 • Відповідальний в офісі - керівник. В першу чергу саме він буде відповідати за наслідки пожежі

В офісі, насправді досить багато легкозаймистих матеріалів та електрообладнання. Папір, пластик, текстиль, дерево, комп’ютери кожного із співробітників, десятки телефонів і навіть кухонна техніка – все це потенційні джерела пожежі.

Щоб уникнути пожеж існують правила пожежної безпеки, а головне – пожежна сигналізація. Все-таки покладатися на людський фактор не варто. У наш час співробітники працюють багато і довго, і часто статут після робочого дня, можуть забути щось вимкнути. Зазвичай пожежі не відбуваються на рівному місці, їм сприяє несприятливий збіг обставин. Тому правильне рішення буде – установка пожежної сигналізації в офісі.

Слід пам’ятати, що найголовніший і відповідальний в офісі є керівником. В першу чергу саме він буде відповідати за всі порушення.

З цієї статті ви дізнаєтеся відповіді на такі питання:Які існують вимоги пожежної безпеки в офісі?

 • Чи повинні співробітники навчатися пожежно-технічний мінімум?
 • Чи можна використовувати електричний чайник на офісній кухні?
 • Яке покарання чекає мене за порушення правил пожежної безпеки?
 • Як скласти інструкцію для співробітників?

Охорона24: встановлення пожарної сигналізації в офісі та на підприємствах

(096) 000-24-24

Вимоги пожежної безпеки до приміщення

Евакуаційні виходи

Їх кількість залежить від числа офісних працівників і площі приміщення. Наприклад, якщо в офісі площею не більше 300 м2 одночасно присутні не більше 15 чоловік, то достатньо одного евакуаційного виходу.

Евакуаційний вихід повинен бути позначений таблом «Вихід», а по маршруту евакуації повинні розташовуватися напрямні стрілки, які виведуть назовні.

Двері на шляхах евакуації повинні відкриватися у напрямку виходу з будівлі. Так вони не будуть перешкоджати виходу людей. Коридори не повинні бути захаращені меблями, сміттям і т. Д.

При цьому, якщо офіс розташований в житловому будинку, то його евакуаційний вихід повинен бути ізольований від житлової частини будинку.

План евакуації

Розробляється і вивішується на видному місці, якщо одночасно присутні більше 10 осіб. При цьому повісити його може тільки ліцензована організація.

Електрообладнання

Для багатьох звично, що в офісі є кухня або хоча б чайник з мікрохвильовкою на тумбочці. У нас пару раз питали, «чи можна використовувати чайник в офісі і чи не суперечить це правилам пожежної безпеки?»

Якщо коротко, то можна. Чайник, праска і електроплитка допускаються до експлуатації, якщо мають пристрій теплового захисту і підставку з негорючих теплоізоляційних матеріалів. І зрозуміло, техніка повинна бути в справному стані і мати сертифікати.

Системи пожежної сигналізації, оповіщення та інше протипожежне обладнання

Всі офіси обладнуються автоматичними системами пожежної сигналізації. Її тип залежить від площі приміщення, його призначення та бюджету керівника. Чи не буде пожежної сигналізації – пожежний інспектор випише штраф.

Якщо приміщення орендоване, то орендар і орендодавець вирішують питання пожежної сигналізації в договорі. Коли сигналізації немає і в договорі нічого не прописано, неприємності будуть у обох.

Як і у випадку з планом евакуації, якщо в приміщенні одночасно присутні 10 чоловік, то встановлюється система оповіщення та управління евакуацією. Якщо людина 50, то оповіщення мовне.

Всі системи мають знаходитися у справному стані. За цим стежить фахівець на об’єкті, щодня перевіряє їх стан за зовнішніми ознаками, а також спеціальна обслуговуюча організація, яка займається обслуговуванням і ремонтом.

Пожежно-технічний мінімум

Якщо Ваш бізнес пов’язаний з підвищеною пожежною або вибуховий небезпекою, то проведення пожежно-технічного мінімуму є обов’язковим. Це платна послуга спеціалізованої організації. Стандартна програма включає правила пожежної безпеки, знайомство з нормативними документами, вивчення факторів пожежі і процесів горіння, а також інструкції по застосуванню протипожежного обладнання.

Телефон відповідального за пожежну безпеку повинен висіти на видному місці, щоб по ньому можна було зателефонувати в разі пожежі. Зазвичай для цього використовуються спеціальні наклейки, які приклеюються на стіні поруч з ручним пожежним сповіщувачем.

Всім рядовим співробітникам досить прослухати протипожежний інструктаж. Це обов’язково, інакше вони не будуть допущені до роботи. Його проводить керівник або відповідальний за пожежну безпеку. Він усно розповідає загальні правила: що не можна робити, що ні в якому разі не можна робити і що ні за що на світі не можна робити. Потім співробітник розписується в журналі пожежної безпеки і може приступати до роботи.

Інструкція з пожежної безпеки в офісі

У кожній організації повинна бути розроблена інструкція про заходи пожежної безпеки та діях при екстрених ситуаціях. Вона встановлює:

  • правила використання відкритого вогню,
  • дозволені місця для куріння,
  • порядок прибирання горючих речовин і пилу,
  • порядок знеструмлення електрообладнання,
  • порядок проведення пожежонебезпечних робіт,
  • порядок огляду і закриття приміщень після закінчення роботи,
  • дії працівників при виявленні пожежі,
  • порядок і терміни проходження протипожежного інструктажу та пожежно-технічного мінімуму і відповідальних за їх проведення.

Зрозуміло, всі працівники повинні дотримуватися правил пожежної безпеки, встановлені законодавством і підтримувати протипожежний режим.

Як приклад ми наведемо типову інструкцію для працівників при пожежі:

  1. При включенні пожежної сигналізації, повідомте відповідального за пожежну безпеку або охоронцеві.
  2. Він повинен пройти і перевірити місце передбачуваного загоряння.
  3. Якщо ознак загоряння не було виявлено, то спершу треба вимкнути пожежну сигналізацію. Потім постаратися знайти джерело помилкової тривоги і по можливості усунути його. І в завершенні повідомити керівника, яка обслуговує компанії про помилкове спрацьовування і зробити запис в журналі пожежної безпеки.
  4. Якщо пожежа дійсно реальний, то треба оцінити ситуацію: можна ліквідувати його самостійно – треба діяти, якщо немає – дзвонити 101, повідомити керівника і починати евакуацію.
  5. Організовано вивести всіх людей з небезпечної зони, закриваючи за собою двері і вимикаючи електрику і вентиляцію. Якщо залишати приміщення небезпечно, то треба заткнути всі щілини підручними матеріалами, загорнутися в мокру ковдру, сповістити про своє місцезнаходження і чекати допомоги.
  6. По приїзду пожежних їм треба допомогти підключитися до гідранта і повідомити про кількість в будівлі.
  7. Ні в якому разі не можна геройствовать і повертатися назад в палаюче будівлі.

Штрафні санкції та кримінальне покарання

Розмір штрафу може становити суму від одного неоподатковуваного мінімуму до десятків тисяч гривень. У Верховній Раді України зареєстрований законопроект, в якому пропонується з порушив вимоги ПБ громадянина стягувати штраф в розмірі 30-50 неоподатковуваних мінімумів. Підприємець і посадова особа, відповідальна за охорону праці, за аналогічне порушення має заплатити штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ.

Якщо порушення вимог і правил, невиконання посадовою особою належать до його компетенції обов’язків призвело до виникнення пожежі, в результаті якого здоров’ю людини завдано серйозної шкоди, штрафом уже не обійтися. За таке порушення правил передбачена кримінальна відповідальність.

Щоб можна було впоратися з вогнем в перші хвилини його виникнення, необхідно під рукою мати протипожежний інвентар. У різних установах, адміністративних будівлях, на підприємствах і т.д. обов’язково повинні бути вогнегасники. Зберігаються вони на щитах або в спеціальних шафах.

Вибір комплектації пожежної шафи залежить від параметрів приміщення, його рівня пожежної безпеки

Відсутність такого шафи або його недокомплекту є грубим порушенням відповідальною особою запропонованих йому законодавством функціональних обов’язків щодо дотримання правил безпеки і загрожує накладенням штрафу.

Отже, порадимо керівникам бізнесу відповісти на питання: де, за яких умов і яким чином може виникнути пожежа і як буде проходити його подальший розвиток або від чого, що і як може спалахнути і до чого це призведе? При аналізі відповідей обгрунтовується економічна доцільність проведення протипожежних заходів.